Czy muszę wykonać już test ciążowy?

Dzień dobry, kochałam się z partnerem w dni płodne, bez zabezpieczenia z wytryskiem w pochwie. Było to 24, 25 i 26.06 W niedzielę 9.07 powinnam mieć miesiączkę, wczoraj tj 11.07 zauważyłam na papierze różowy upław, jeśli można to tak nazwać, plamienie, dziś w nocy pojawił się on ciemno różowy lekko jakby brązowy w bardzo znikomej ilości, za pierwszym jak i drugim razem. Czuję się dobrze, od 2 dni mam wysokie libido. Czy powinnam wykonać test czy poczekać? Czy test będzie wiarygodny. W zasadzie to dopiero 4dni jak spóźnia się miesiączka, ale te nazwijmy plamienia trochę mnie zdezorientowały.
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uważamy, że powinna Pani wykonać test ciążowy. Po upływie kilkunastu dni powinien być już wiarygodny. Może to być domowy test z moczu lub laboratoryjny test z krwi, w którym oznacza się hormon beta-HCG.

Miesiączka może się spóźniać kilka dni z różnych powodów (między innymi na skutek stresu lub odchudzania), jednak współżycie w dni płodne bez zabezpieczenia z wytryskiem w środku pochwy stwarza duże ryzyko zajścia w ciążę.

Plamienia, których aktualnie Pani doświadcza, mogą być tzw. plamieniami implantacyjnymi oznaczającymi zagnieżdżanie się zarodka. Dosyć często pojawiają się one w okolicach spodziewanej miesiączki.

Więcej na temat krwawienia implantacyjnego przeczytać można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.