Czy na podstawie b-HCG można określić kiedy miała miejsce owulacja?

Ostatnia miesiączka zaczęła się 23 maja. Stosunki płciowe odbyłam 5 czerwca i 9 czerwca. 23 czerwca zrobiłam test z krwi i b-HCG wyniosła 518. Chciałabym określić kiedy mogło dojść do zapłodnienia, czy zaowocował stosunek z 5 czy 9 czerwca.

Słyszałam, że na podstawie wyniku b-HCG z danego dnia można określić mniej więcej ile dni temu odbyła sie owulacja. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam!

Na podstawie wyniku hCG nie można tak dokładnie określić terminu owulacji. Ustala się pewne granice wartości hCG dla odpowiednich tygodni ciąży, ale są one bardzo szerokie. W obserwacji stężeń hCG najważniejsze jest to, aby rosły one prawidłowo, co świadczy o prawidłowym rozwoju wczesnej ciąży. Stężenie hCG powinno się podwajać co 2 dzień do 8-12 tygodnia ciąży.

Termin owulacji można wyliczyć w miarę dokładnie, jeżeli kobieta ma regularne cykle. Wówczas owulacja występuje naczęściej na 14 dni (10-14 dni) przed pierwszym dniem kolejnego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Znając przewidywalną datę kolejnej miesiączki może Pani obliczyć w ten sposób przybliżoną datę owulacji i zapłodnienia.