Czy należy zrobić coś z takimi wynikami?

Witam. Jestem po prywatnych badaniach tarczycy. Zrobiłam je ze względu na wieczne zmęczenie, suche plamy na ciele, które nie swędzą ani nic.po prostu są. Wyniki niby wyszły w normie ale jak już się dowiadywałam i czytałam, zdrowa tatczyca jest napoziomie TSH 2. Jak odczytać moje wyniki, robić coś z tym dalej czy zostawic ? Pozdrawiam Ft4 1,14 norma 0,93-1.71 Ft3 3,51 norma 2,02-4,43 TSH 3,04 normav0,30-4,50 Atpo 11,87 norma 0.00- 34,00 Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani wyniki badań nie wskazują na żadne odchylenia od normy – wręcz przeciwnie. Natomiast faktycznie u młodych kobiet poziom TSH powinien być bliżej dolnej granicy normy niż wyższej, ale niekoniecznie oznacza to poziom 2,0 mIU/ml. Kobiety w wieku około 3. dekady życia powinny mieć poziom tyreotropiny około 3,00 mIU/ml.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie.

Zarówno zmęczenie, jak i występowanie suchych plam na ciele może mieć wiele przyczyn – nie tylko niedoczynność tarczycy może skutkować takimi dolegliwościami. Suchość skóry, zwłaszcza w formie tzw. „placków”, może oznaczać reakcję alergiczną, ale też choroby skórne, takie jak: egzema, łuszczyca, a nawet atopowe zapalenie skóry.

Proszę skonsultować się z endokrynologiem – do niego należy ostateczna diagnoza związana z ewentualnymi chorobami tarczycy. Warto również wykonać podstawowe badania krwi, a także skontaktować się z dermatologiem.

Być może zainteresuje Panią również materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.