Czy nerwica może przyjść nagle?

Czy w przypadku nerwicy organizm np po jakimś nieokreślonym czasie moze zacząć wywoływać objawy chorobowe pomimo iż w tym czasie jest sie spokojnym i odprężonym ? Czy nerwica moze przyjść nagle i kompletnie nie musimy byc świadomi tego ?

Trudno powiedzieć, czy możemy tu mówić o nerwicy, nie podaje Pani informacji na temat objawów. Może ma Pani na myśli reakcję organizmu na silny stres - w takim przypadku może być tak, że pojawia się ona po jakimś czasie, nawet jeśli stres już minął. Reakcje na stres są bardzo indywidualne i nie zawsze osoby, które ich doświadczają, zdają sobie sprawę, że to właśnie stres jest przyczyną objawów chorobowych. Warto skonsultować objawy z lekarzem lub psychologiem.

Witam serdecznie.
Zaburzenia lękowe są zawsze skomplikowane i trzeba rozpatrywać każdy ich przypadek indywidualnie. Podała Pani mało danych, ale rozumiem, że chodzi Pani o sytuację, w której teoretycznie nic stresującego się nie dzieje, a nagle zaczynają pojawiać się objawy. Odpowiedzi na to dlaczego tak się dzieje może być wiele. Mogą to być objawy tzw. lęku napadowego, który przychodzi nagle i niespodziewanie. Na ogół jednak ma on związek z aktualną sytuacją w jakiej Pani się znajduje.
Sugeruję udanie się do psychologa/psychoterapeuty w celu przyjrzenia się problemowi (m.in. ustalenia jaki to jest rodzaj lęku, jakie są objawy, w jakich sytuacjach pojawia się, co może Pani z tym robić). Zyskanie wiedzy na temat własnego funkcjonowania umożliwi redukcję napięcia i zmniejszenie dokuczliwych objawów.
Pozdrawiam!