Problemy z oddychaniem - czy to nerwica?

W momencie kiedy się bardzo denerwuję mam duszności (nawet jak mówię, to muszę robić pauzy, bo nie mogę złapać oddechu) i czuję jak drętwieje mi twarz i głowa. Zaczynam się martwić bo zdarzyło mi się to już kilka razy. Takie objawy nie pojawiają się podczas wysiłku fizycznego, ani w nocy.

Witam!

Silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Wszystko, co dzieje się w Pani psychice ma wpływ na Pani ciało. Nerwica to zaburzenia lękowe, które związane są z nasilonym, patologicznym lękiem. Napisała Pani bardzo niewiele na temat swoich objawów oraz sytuacji, w których występują. Warto, żeby zastanowiła się Pani, jakie przeżywa Pani emocje w trakcie takich "ataków". Czy jest to lęk i niepokój, który wywołuje reakcje obronne np. w postaci agresywnego zachowania? Czy jest to raczej złość i gniew? Zarówno lęk, jak i gniew/złość to bardzo silne emocje, które mogą wywoływać reakcje organizmu, w tym opisane duszności itp. Warto jednak zgłosić się na konsultację do lekarza (polecam na początek lekarza pierwszego kontaktu) i opowiedzieć mu o występujących w stanie wzburzenia objawach. Lekarz będzie mógł zlecić odpowiednie badania i sprawdzić Pani stan zdrowia. Zachęcam także skorzystanie z pomocy bezpośredniej u psychologa. Warto popracować nad Pani wewnętrznymi przeżyciami i poszukać przyczyn tak silnego wzburzenia. Rozwiązanie wewnętrznych problemów może pomóc Pani poradzić sobie z objawami, jeśli są one wywołane wyłącznie przyczynami psychicznymi.

Pozdrawiam

Witam,

zalecałabym konsultację i diagnostykę internistyczną i neurologiczną. Jeśli okaże się, że objawy wywołują czynniki psychogenne to skazane jest leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie