Czy to hipochondria, czy nerwica?

Witam. Od pewnego czasu męczy mnie codziennie silne uczucie duszności. Kiedy oddycham, czuję, że mój oddech nie jest swobodny, pojawia się uczucie ciężkości w piersiach - czasem mam wrażenie, jakby mięśnie klatki piersiowej i krtani były silnie ściśnięte, tworzą wtedy jakby pancerz. Zwykle towarzyszy temu uczucie lęku i wrażenie, że zaraz się uduszę. Byłam u internisty i miałam robioną spirometrię, ale wyniki były dobre. Wyjaśnienia lekarza, że raczej nic się nie dzieje, uspokoiły mnie tylko na krótko. Czy newica może dawać tak silne objawy ze strony układu oddechowego? Cały czas się zastanawiam, czy rzeczywiście się nic nie dzieje, a ja popadłam już w hipochondrię, czy to lekarz nie jest do końca kompetentny. A jeśli to nerwica, to jak mogę sobie pomóc? Pozdrawiam

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Uczucie ciężkości w piersiach, napadowe duszności, wrażenie pancerza na klatce piersiowej i krtani, zwłaszcza jeśli towarzyszy im uczucie lęku, mogą być wynikiem nerwicy wegetatywnej. Lęk i napięcie pojawiają się wówczas głównie pod postacią zaburzeń somatycznych. Objawy mogą być bardzo różne i z reguły wymagają konsultacji z lekarzami kilku specjalności, aby wykluczyć chorobę organiczną.

Proszę zwrócić uwagę w jakich sytuacjach pojawiają się problemy z oddychaniem. Czy wystąpienie pierwszych objawów poprzedziła jakaś konkretna, stresująca sytuacja lub jakieś trudne doświadczenie w życiu? Uczucie ciężkości w płucach i duszności pojawiają się często jako psychosomatyczna odpowiedź na poczucie zniewolenia emocjonalnego, brak możliwości kontroli swojego życia czy wyjścia z trudnej, męczącej sytuacji życiowej, np. praca w miejscu bez perspektyw rozwoju, trudne relacje z przełożonym, zależnościowy, toksyczny związek z partnerem itp.

Tego rodzaju zaburzenia leczy się przede wszystkim poprzez psychoterapię. Proponowałabym zatem przede wszystkim wizytę w ośrodku psychoterapii bądź w Poradni Zdrowia Psychicznego. Proszę poszukać psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych oraz zaburzeń lękowych. Warto też spróbować samej treningu relaksacyjnego.

W złagodzeniu objawów lęku pomagają również produkty bogate w magnez oraz herbata z melisy. Należy je jednak przyjmować przez dłuższy okres czasu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!