Co robić w napadach nerwicy?

Co robic w napadach nerwicy jak ma sie uczucie ze nie mozna oddyhac

Warto pamiętać, że atak nerwicy nie jest zagrażający życiu sensu stricte. Można wtedy przypomnieć sobie to, powtarzać, że jest to atak paniki i zaraz minie, już powoli mija. Skupienie na oddechu (wdech, wydech, wdech, wydech..) albo patrzenie w konkretne miejsce, rozmowa także bywa pomocna. Jest też tak, że każdy sukces- poradzenie sobie bez tabletek, czy wzywania pogotowia jest wzmacniający i każda następną sytuację pokonuje się łatwiej.
Niektórym pomagają także treningi relaksacyjne, polegające na rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni.
Podstawową jednak formą leczenia nerwicy jest psychoterapia. Bez tego różne techniki będą tylko działać objawowo.

Dzień dobry. Uczucie jakie pani opisuje często zdarza się w napadach paniki. Uczucie ucisku w klatce piersiowej, płytki oddech mogą spowodować, że pojawi się uczucie, iż zaraz się uduszę. Gdy jesteśmy w stanie stresu mięśnie szyi i klatki piersiowej są napięte i zmniejszają wydolność oddechową. Może być pani jednak pewna, że nic złego nie dzieje się z płucami i drogami oddechowymi, a te doznania przeminą. Nasz mózg zawsze zmusi nas do oddychania, jeśli mamy za mało tlenu. Proszę spróbować przestać oddychać przez minutę i zobaczyć co się będzie działo. W pewnej chwili pojawi się silny odruch by zaczerpnąć powietrza. To samo dzieje się w czasie napadu paniki. Duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej nie są niebezpieczne, choć na pewno nieprzyjemne. Pierwsza rzecz jaką można zrobić w czasie takiego napadu, to uświadomić sobie, że to nieprzyjemne doznanie nie jest niebezpieczne i przeminie. Ta świadomość zmniejsza lub zupełnie eliminuje napady paniki. Aby zmniejszyć bądź zupełnie wyeliminować takie napady należy ponadto wprowadzić kilka zmian w życiu. Są to systematyczna relaksacja i ćwiczenia fizyczne, dobra organizacja czasu, właściwe odżywianie się, wsparcie innych osób i konstruktywne postawy, które spowodują prostsze i spokojniejsze życie. Dużym wsparciem i pomocą w leczeniu nerwicy jest także psychoterapia. Życzę powodzenia i pozdrawiam