Szanowna Pani, objawy, o których Pani pisze, mają charakter psychosomatyczny i powstawają na tle zaburzeń lękowych. Obniżają one komfort życia, powodują niedotlenienie, problemy z koncentracją i pamięcią, zwiększony poziom lęku. Co do „tracenia oddechu” to wiążą się on z pani wzorcem oddechowy, który prawdopodobnie jest zaburzony.
Żeby to sprawdzić wystarczy proste ćwiczenie: proszę usiąść wygodnie na krześle oraz położyć sobie jedną dłoń na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Następnie, proszę wziąć kilka naprawdę głębokich, ale spokojnych wdechów i wydechów. Proszę zauważyć, która dłoń bardziej się unosi. Często osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, zwane czasem nerwicami, prezentują wzorzec oddechowy piersiowy, to znaczy, że oddychają głównie górną częścią ciała/klatką piersiową a słabiej lub prawie wcale nie oddychają przeponą. Taki utrwalony wzorzec oddychania ma charakter obronny, nawykowy. Gdy jest Pani podenerwowana, "spięta" to ciało również się spina (a Pani odczuwa ten stan jako napięcie w ciele) i przestaje Pani oddychać. Przestajemy oddychać, żeby nie czuć trudnych dla nas emocji (np. żeby się nie bać). Wstrzymywany oddech powoduje niedotlenienie, które tylko zwiększa odczucie niepokoju. Dlatego musi Pani co pewien czas zaczerpnąć powietrza, jakby się Pani wynurzała z wody.
Zaburzony wzorzec oddechowy czasem prowadzi do napadu paniki. Kiedy to oddycha Pani zbyt szybko i płytko (hiperwentylacja). Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest uruchomienie przepony. Może się Pani położyć na łóżku, a na brzuchu ułożyć np. ciężką książkę lub torbę. Następnie proszę wyobrazić sobie, że Pani brzuch to balon, który Pani wypełnia powietrzem. Proszę oddychać tak, aby ta książka unosiła się do góry przy każdym wdechu. Kiedy nauczy się Pan oddychać przeponą to poprawi się komfort pana codziennego życia.
Zachęcam Panią do konsultacji u psychoterapeuty. Najlepiej udać się do osoby, która ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem).
Zachęcam Panią do zapoznania się z podejściem Metasystemowym na stronie: www.pocieszka.pl , gdzie znajdzie Pani również adresy specjalistów w pani okolicach.
Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej
Dzień dobry,
Może Pani bezpłatnie skorzystać z konsultacji/leczenia w ramach NFZ - np.: w Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego.
Dzień dobry, pani objawy mają przyczyny psychogenne, zachęcam jednak do pojęcia psychoterapii - można korzystać z takich usług w ramach NFZ np. w Poradni Leczenia Nerwic. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Namawiam na podjęcie leczenia.
Najlepiej jak uda się Pani do lekarza psychiatry (np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego), który zbada Panią i zaproponuje odpowiednią metodę i formę leczenia. Może Pani również rozważyć leczenie na oddziale szpitalnym, w którym stosowana jest psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problem ze złapaniem oddechu w nocy i zaburzenia lękowe – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Napady duszności i kołatanie serca a objawy arytmii – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Częste omdlenia u 20-latki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Ucisk w klatce piersiowej a stres u 28-letniej osoby – odpowiada Piotr Pilarski
- Sposoby na zmniejszenie lęku przy atakach paniki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Czy ciężki oddech, wzdychanie i zadyszka spowodowane nerwicą mogą doprowadzić do chorób płuc? – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Problemy z oddychaniem i wysokie tętno – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Bolesność klatki piersiowej i duszności u 33-latki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Kłucia i bóle w klatce piersiowej u 19-latki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Zaburzenia oddychania a praca serca – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
artykuły
Hiperwentylacja - czym jest, rodzaje, przyczyny, leczenie
Hiperwentylacja jest stanem, w którym pacjent zacz
Atak paniki - przyczyny, objawy, leczenie, jak go zatrzymać
Atak paniki jest krótkotrwałym epizodem irracjonal
Przepona - czym jest, przepuklina, oddychanie
Oddychanie przeponowe ćwiczą kobiety w ciąży i oso