Czy moje objawy to oznaka nerwicy i hipochondrii?

Witam, może opowiem wam moją historię. Mam 23 lata. Mam osobowość trochę hipohądryczną. Nie raz wmawiałam sobie różne choroby. Od 4 lat na wakacje wyjeżdżam pracować do Anglii. W tym roku bardzo nie chciałam jechać ale sytuacja trochę mnie do tego zmusiła. 2 miesiące temu poszłam na imprezę do klubu wypiłam może 2 piwa. Następnego ranka przeczytałam na internecie że gdzieś, ktoś komuś na imprezie wbił igłę z hivem. Odrazu zaczęłam się bać że może mi też tak się zdażyło a że byłam po piwie nie zauważyłam. Po pewnym czasie zapomniałam o tym. Gdy jednak 4 tygodnie później jechałam autobusem i zobaczyłam na siedzeniu igłę z krwią dostałam ataku paniki. Później czułam się dziwnie, smutna, zmęczona, bałam się. W następny dzień dostałam gorączki jednak szybko minęła. Po 2 tygodniach poleciałam do Polski na weekend. Gdy wracałam w samolocie bardzo bolało mnie ucho. Do tej pory mam lekko zatkane. Po powrocie bardzo się bałam że jeśli jednak mam hiv mogłam kogoś zarazić. Po paru dniach lęku i myślenia o tym w pracy mocno zakreciło mi się w głowie, serce biło jak oszalałe, myślałam że zemdleje. Po chwili przeszło. Oczywiście czytałam o tym i wyszło że zawał albo udar. Ale jakoś to przeżyłam więc wykluczyłam te dwie opcje. Później prawie codziennie miałam i mam nadal dziwne uczucie w głowie, jakby zawroty, trochę odrealnienie, lekki oczopląs i lekkie drżenie rąk lub/i nóg, oczywiście wciąż mam zatkane ucho i trochę boli mnie jedno oko (oko możliwe że od pracy, miewałam tak wcześniej) . Zaczęłam czytać co się dzieje i wyczytałam sobie raka mózgu. Bardzo się tego boję. Objawy mam praktycznie codziennie, na początku były tylko w pracy gdy miałam monotonne zajęcie a teraz zaczęły pojawiać się też w domu. Dużo o tym myślę i odczuwam duży lęk. Stąd moje pytanie czy są to objawy nerwicy ? Czy raczej guza mózgu?

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła właściwą
psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Podobne objawy mogą wskazywać bardziej na zaburzenia lękowe, jednakże warto najpierw wykluczyć potencjalne inne podłoże objawów. Zachęcam do skonsultowania się z lekarzem i podstawowej diagnostyki, a jeśli wykluczone zostanie somatyczne podłoże trudności, będzie to oznaczać ich nerwicowe pochodzenie. Wówczas należy podjąć konsultację z psychologiem i rozpocząć psychoterapię.