Czy nos powinien być usztywniony?

Dzień dobry, wczoraj (w czwartek) byłam na nastawianiu nosa u laryngologa. Złamałam nos we wtorek. Lekarz nastawił mi nos ręcznie bez znieczulenia i nie założył żadnego usztywnienia. Czy tamponada bez krwawienia jest potrzebna? Czy potrzebuje jakiegoś usztywnienia, żeby kości się nie rozeszły, czy wystarczy uważanie na siebie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Jeżeli laryngolog uznał, że w Pani przypadku nos można nastawić ręcznie i nie stosować usztywnienia, to najprawdopodobniej było to proste złamanie. Często przytrafia się, że kość nosowa pęka bez żadnych odłamków i przy nastawieniu "wskakuje" na swoje miejsce. Powrót do prawidłowej pozycji nosa ułatwiają liczne chrząstki i inne sprężyste struktury budujące ten narząd.

Tamponada ma na celu nie tylko zatamować ewentualne krwawienie, ale także usztywnić nos przez pierwsze dni po nastawieniu. Jeżeli lekarz nie założył innego rodzaju usztywnienia, oznacza, że wystarczy zwykła ostrożność przy codziennym funkcjonowaniu, by kość nosowa pozostała na swoim miejscu. Szczególnie jednak należy zadbać o to, by w nocy spać na plecach, a nie na boku czy brzuchu - we śnie łatwo jest urazić sobie nos nieostrożnie ocierając głową o poduszkę.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/tamponada-nosa,

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-i-zlamania-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.