Czy muszę skonsultować z lekarzem ten problem z nosem?

Podczas ruszania na boki połączeniem kości nosowej i chrząstki wydaje mi się że słychać tak jakby klikanie. Czy to może być złamanie bez przemieszczenia kości nosowej czy tylko np pęknięta chrząstka lub jednak kość? Uraz powstał podczas meczu rugby. Było bardzo obfite krwawienie z jednej przegrody przez ok 1-2 minuty. Był to czysty krwotok bez żadnych innych płynów itd. Powstał lekki obrzęk ale mogę normalnie oddychać. Krwiaka narazie nie widać. Ból podczas dotyku w skali od 1(min) do 10(max) oceniam na ok 2. Od urazu minęło już ok 7-8 godz. Żadne leki przeciwbólowe nie były stosowane. Czy powiniennem udać się do lekarza czy mogę zaczekać kilka dni? Pytanie zadaje gdyż dostęp do lekarza w ciągu najbliższych 10 dni mam bardzo utrudniony. Czy ten uraz może zaczekać do czasu gdy wrócę do domu za ok tydzień?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Pana dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Proszę zgłosić się na wizytę do specjalisty laryngologii, który po zleceniu odpowiednich badań będzie mógł podjąć decyzję odnośnie dalszego leczenia. W przypadku podejrzenia urazu kości nosowej konieczne może być wykonanie rtg kości nosowej oraz tomografii komputerowej. Złamanie nosa może mieć charakter zamknięty lub otwarty. Mogą mu towarzyszyć m.in. silny obrzęk oraz intensywne krwawienie.

Takiego urazu nie powinno się lekceważyć, ponieważ może nie tylko wpłynąć na wygląd twarzy, ale przede wszystkim powodować w przyszłości trudności w oddychaniu. Po wykonaniu szczegółowej diagnostyki lekarz będzie mógł określić, czy konieczne będzie leczenie chirurgiczne. Taki zabieg przeprowadzany jest pod narkozą i wymaga kilkudniowej rekonwalescencji.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abczdrowie.pl., z którego będzie mógł Pan dowiedzieć się więcej na temat złamania nosa oraz towarzyszących mu objawów.

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów portalu abczdrowie.pl na podobne tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zlamac-nos-bez-krwotoku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przeswietlenie-po-miesiacu-od-zdarzenia-wykaze-zlamanie-nosa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-zbitym-nosie-moze-cieknac-krew

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zlamanie-kosci-nosa-z-przemieszczeniem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.