Czy Nospa jest bezpieczna w ciąży?

Witam, Mam pewien dylemat. W weekend trafiłam do szpitala z plamieniami i bólami jak na okres w 8 tygodniu ciąży. W szpitalu podawano mi nospe i magnez. Przy wypisie również że mam brać nospe 2x dziennie, jednak zapomniałam zapytać jak długo... Czy nospa brana 2x dziennie nie zaszkodzi maluszkowi?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Zarówno magnez, jak i No-spa są często ordynowane ciężarnym w celu złagodzenia dolegliwości związanych z ewentualnymi skurczami. Lek ten jest bezpieczny, nie powinien stanowić zagrożenia dla płodu. Z uwagi na brak badań, producent leku sugeruje stosowanie leku tylko w sytuacji, gdy jest taka konieczność – faktycznie No-spa przenika przez łożysko. Jednak w przypadku, gdy na tak wczesnym etapie pojawiają się skurcze, leki rozkurczowe są koniecznością i mają na celu zapobieganie poronieniu zagrażającemu czy przedwczesnemu porodowi (na późniejszym etapie ciąży). Zazwyczaj lek stosuje się tak długo, jak występują dolegliwości. O ewentualnym czasie trwania kuracji musi Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, do niego należy ocena ryzyka wystąpienia przedwczesnych skurczów ponownie. Pod tym adresem odnajdzie Pani odpowiedź naszego eksperta dotyczącą bezpieczeństwa No-spy stosowanej w ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-skutki-moze-miec-dla-plodu-zazywanie-nospy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.