Czy noszenie e ciąży może spowodować mikrourazy u dziecka?

Dzień dobry, Czy noszenie w ciąży może spowodować mikrourazy dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

noszenie ciężkich przedmiotów w ciąży nie jest wskazane. Na wczesnym etapie ciąży może doprowadzić do poronienia, natomiast w późniejszym czasie przyczynić się może do przedwczesnego porodu.

Nie sprecyzowała Pani, o jakie konkretnie noszenie chodzi – czy tyczy się to warunków domowych, czy też dźwigania w pracy.

W pierwszym przypadku nie ma określonej normy, choć często mówi się o uniesieniu maksymalnie 5 kg. W pracy kobieta w ciąży może dźwigać jedynie 1/4 tego, co dotychczas. Praca stała przewiduje maksymalnie 3 kg, natomiast praca dorywcza 5 kg. Jeśli zaś chodzi o ciężar przewożony na wózku, to nie powinien on przekraczać 20 kg.

Dźwiganie w ciąży może nie tylko przyspieszyć poród, ale również doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak: stan przedrzucawkowy, urazy kręgosłupa czy różnego rodzaju krwawienia.

Więcej informacji o dźwiganiu w ciąży znajdzie Pani w artykule: https://parenting.pl/dzwiganie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.