Czy zaszkodziłam w ten sposób dziecku?

Witam Jestem w 10 tygodniu ciąży, jest to moja pierwsza ciąża. Dotychczas przebiegała książkowo, nie miałam żadnych bóli ani krwawień. Przez ostatnie 3 dni nosiłam dziecko siostry kilka razy dziennie waga ok 6 kg. Nie wiem dlaczego ale dopiero teraz do mnie dotarło że mogę zaszkodzić dziecku... Bardzo się martwię i mam wyrzuty sumienia. Narazie na szczęście nic mi nie dolega ale i tak bardzo się wystraszyłam. Proszę o poradę czy mogłam zrobic mu krzywdę i co powinnam teraz zrobić. Kolejną wizytę mam za 2 tygodnie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę spokojnie czekać na wizytę i nie obawiać się. Podnoszenie ciężarów jest przeciwwskazaniem w zaawansowanej ciąży, gdyż może prowadzić do przedwczesnego porodu.

We wczesnej ciąży nie ma takiego zagrożenia, oczywiście pod warunkiem zdrowo rozwijającej się ciąży bez patologii w postaci niewydolności szyjki macicy czy krwawień o nieustalonej etiologii.

Jeżeli, mimo podnoszenia dziecka, czuje się Pani dobrze, to jest: nie dokuczają Pani skurcze, krwawienia bądź plamienia, bóle krzyżowo-lędźwiowe, bóle podbrzusza itp., to nie musi się Pani obawiać. O dźwiganiu w ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://parenting.pl/dzwiganie-w-ciazy.

Na przyszłość proszę jednak nie przemęczać się bez potrzeby, ponieważ podnoszenie dzieci czy przedmiotów o wadze powyżej 5 kg może zanadto obciążać kręgosłup, który w trakcie ciąży jest najbardziej narażony na dolegliwości bólowe. Niestety wiele ciężarnych, zwłaszcza w III trymestrze, boryka się z rwą kulszową i bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – choć jest to podyktowane fizjologią ciąży, to bardzo niekorzystne dla kręgosłupa.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.