Czy moje schorzenia mogą mieć negatywny wpływ na ciążę?

Witam.Mam zdiagnozowaną kyfoze,oraz wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego.Obecnie z partnerem jesteśmy na etapie starania się o dziecko.Czy moje schorzenia mogą mieć negatywny wpływ na ciążę oraz pogorszenie się stanu kręgosłupa?Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie, wskazane byłoby zapoznanie się z wynikami badań obrazowych kręgosłupa.

Kifoza piersiowa to patologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym ku tyłowi, skutkująca charakterystycznym zaokrągleniem pleców. Podobnie jak zwyrodnienia kręgosłupa, może manifestować się bólami i innymi dolegliwościami kręgosłupa, które, co oczywista, mogą ulec nasileniu w okresie ciąży.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kifoza-piersiowa-przyczyny-objawy-kuracja.

Natomiast trudno powiedzieć, czy Pani dolegliwości będą znaczną przeszkodą czy utrudnieniem w okresie ciąży – zazwyczaj ciężarnym, zwłaszcza pod koniec II i w III trymestrze, doskwiera szczególnie odcinek lędźwiowy, ponieważ to na ten fragment kręgosłupa wywierany jest największy nacisk.

Szerzej na ten temat w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.