Czy noszenie szyny pomoże na przeskakującą szczękę?

Witam. Od kilku lat miałam problem z tzw. '' przeskakującą szczęką '', jednak ostatnimi czasy problem ten znacząco się nasilił, przy otwieraniu buzi słychać było głośny trzask, przy jedzeniu, ziewaniu itd. Ciągle myślałam, że jakoś samo minie i nigdy nie byłam z tym u prawdziwego specjalisty, a kiedy wspomniałam o tym lekarzowi rodzinnemu nie dostałam nawet skierowania do stomatologa jedynie miałam nie otwierać zbyt szeroko buzi. W końcu zdecydowałam się na aparat na zęby. Po konsultacji z ortodontą, po ówczesnym zrobieniu zdjęcia okazało się, że nie podejmie się on założenia aparatu przez to przeskakiwanie. Zostałam skierowana do specjalisty, który stwierdził dysfunckje stawu skroniowo - żuchwowego, zrobił na miejscu szynę i polecił nosić co najmniej pół doby dziennie. Na początku ją nosiłam jednak po miesiącu zmiana nie była zbyt widoczna, a po nocy w szynie staw bolał i jakby z powrotem wskakiwał na dawne '' miejsce ''. Dzisiaj minął od tego około rok i problem bardzo się nasilił.. Staw okropnie boli, rano niebardzo mogę gryźć, staw przeskakuje przy co drugim ruchu itd. I nie wiem co robić. Wiem, że wtedy powinnam nosić to regularnie i pewnie dzisiaj dopiero widziałabym poprawę ale jednak przestałam. Co teraz mogę z tym zrobić? Noszenie szyny pomoże? Bo wciąż zależy mi na założeniu aparatu na zęby.. Dodam tylko, że w marcu skończę 22 lata.

Z podanych przez Panią objawów wynika że zwyrodnienie stawu skroniowo żuchwowego i towarzyszącego mu napięcia mięśni jest poważne. Towarzyszy mu na ogół wada postawy i niestabilność stawu krzyżowo biodrowego, a także asymetria czaszkowa. Wszystkie te elementy wymagają zespołowego leczenia chirodontycznego wraz odpowiednią dietą i suplementacją. Pozdrawiam

Przeskakiwanie szczęki może być objawem poważniejszego problemu, np. choroby okluzyjnej zębów, która polega na nieprawidłowym dopasowaniu górnego łuku zębowego z dolnym. Takie niedopasowanie może mieć wiele przyczyn np. wady zgryzu, wady szkieletowe, źle dopasowane plomby, krzywo wyrzynające się ósemki. Szyna relaksacyjna noszona regularnie może pomóc, ale doraźnie, ponieważ hamuje nadaktywność mięśni, a co za tym idzie zmniejsza nocne zgrzytanie zębami. Problem jest jednak głębszy i dlatego powinna się Pani zgłosić do stomatologa specjalizującego się w leczeniu okluzji. Wówczas na wizycie przeprowadzany jest wywiad i niezbędne badanie diagnostyczne, które pozwolą zaplanować indywidualny plan leczenia i pozbyć się dolegliwości. Leczenie polega zazwyczaj na doprowadzeniu do równego kontaktu wszystkich zębów przy rozluźnionych mięśniach żucia i prawidłowym położeniu stawu skroniowo-żuchwowego. Można to uzyskać m.in. poprzez tzw. ekwilibrację, odbudowę uzębienia, leczenie wad zgryzu lub jeśli jest taka potrzeba – operację ortognatyczną. Proszę nie bać się leczenia, ponieważ dolegliwość sama nie ustąpi.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl badzbystry.pl