Czy odcisk na małym palcu u nogi można usunąć domowym sposobem?

Witam, mam odcisk na małym palcu u nogi czy można go usunąć domowym sposobem? Czy lepiej wykonać taki zabieg u specjalisty? Jeżeli tak to u jakiego? Czy własnoręcznie usunięcie odcisku na małym palcu u nogi może wiązać się z jakimiś skutkami ubocznymi? Mam na myśli jakieś zakażenie lub coś podobnego? Wizyta u specjalisty to niekiedy długie oczekiwanie lub duży wydatek, dlatego pytam. Wcześniej nie usuwałam odcisków, gdyż nie miałam z nimi problemów. Ten jednak jest szczególnie dokuczliwy. Chodzenie jest mało komfortowe. Najchętniej spróbowałabym sama go usunąć, ale będę wdzięczna za każdą poradę. Dziękuję

Przemysław Zarzeczny

Odciski na stopach są to małe zgrubienia twardej, obumarłej skóry. Tworzą się one zwykle nad częściami kostnymi stopy: nad palcami, na podeszwie stóp. Zdarza się, że pojawiają się na wewnętrznej powierzchni dłoni. Odciski na stopach są spowodowane tarciem lub naciskiem wywieranym na skórę przez niewygodne obuwie albo niedopasowane skarpety.
Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia, naskórek nadmiernie narasta. Nie złuszcza się, lecz w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób powstają nieestetyczne i często bolesne odciski na stopach. Niekiedy pojawiają się one w wyniku pracy, noszenia zbyt ciasnych butów lub uprawiania sportu (bieganie, jogging, piesze wędrówki górskie itp.). Czasami za powstanie odcisków na stopach odpowiadają zmiany zapalne stawów, zniekształcenia struktury kości lub niewygodne obuwie.
Leczenie odcisków na stopach w większości przypadków nie wymaga opieki lekarza, chyba że są one poważne i uporczywe albo ulegną zakażeniu i zachodzi konieczność podania antybiotyków.
Do domowych sposobów leczenia odcisków należy:
1) wcieranie oleju rycynowego w miejscu nagniotków – powoduje ich stopniowe zmiękczanie,
2) umieszczanie skórki ze świeżej cytryny lub paska świeżego ananasa na odcisku,
3) codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą,
4) stosowanie na noc okładów z kwasu chlebowego,
5) moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
6) przykładanie do odcisków gazy nawilżonej wodą i zawijanie stóp plastikową folią na 15 minut.
Gdy kolejna maść na odciski na stopie nie pomaga, warto zastosować domowe sposoby. Jeśli jednak ból się wzmaga, a alternatywne metody niewiele skutkują, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jeśli zmiany na skórze wywołują duże dolegliwości, lekarz wycina zgrubiałą tkankę po wstrzyknięciu leku o działaniu znieczulającym.