Czy operacja cysty wymaga cewnikowania i intubacji?

Dzień dobry, za tydzień mam operacje cysty bocznej szyi z którą chodzę już jakieś 2,5 roku. Raz była robiona punkcja i zawartość odciągnięta (były też dwa badania USG w odstępie roku). Byłem w szpitalu, gdzie z marszu wpisano mnie na zabieg - na zasadzie - pai Aniu wpisz tam pana w wolny termin, jakąś lukę. Jak każdy boję się (choć boję się było aktualne pół roku temu, teraz jestem przerażony - zwykła wizyta u lekarza medycyny pracy potrafiła podnieć mi ciśnienie z 80/120 do 100/180, teraz biegunka od tygodnia, nie śpię po nocach - taki jestem). Nikt mi nie powiedział dlaczego zabieg jest konieczny, dlaczego nie mogę po prostu co rok robić punkcji. Czy taki zabieg pod narkozą to nie strzał z armaty do wróbla? Czy taka operacja wymaga cewnikowania, intubacji?

Jeżeli zmiana się odnawia to wskazane jest jej chirurgiczne usunięcie. Anestezjolog omówi z Panem przebieg znieczulenia. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle czas oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.