Czy ósemkę muszę koniecznie usunąć?

Od czterech dni rośnie mi (na szczęście ostatnia) ósemka. Wcześniej urosla jedynie w połowie, a teraz wyrasta następna część zęba. I tu mam problem ponieważ ząb rośnie mi w lewo i do tyłu, przez co rozpycha mi boleśnie spuchnięte już dziąsło. Mam problem z otwieraniem buzi i jedzeniem. Wczoraj wieczorem dodatkowo powiększył się migdałek i zaczął się ból ucha (po stronie wyrastającej ósemki). Obecnie boli mnie wszystko wokół. Domyślam się, że będę musiała go usunąć. Jednak nie wiem czy czekać aż wyrośnie cały czy odrazu udać się do lekarza? Panicznie boję się wizyt u dentysty, jak będzie wyglądało usuwanie takiego krzywego zęba? Czy to bardzo boli? Jakie mogą być powikłania jeżeli go nie wyrwę?

Witam,

usunięcie ósemki odbywa się zawsze w znieczuleniu miejscowym, niezależnie czy jest ona całkowicie, częściowo widoczna lub schowana całkowicie pod dziąsłem. Najlepiej skierować się do lekarza dentysty chirurga stomatologicznego lub chirurga szczękowo-twarzowego.

Ósemki często nie mają odpowiednio dużo miejsca na prawidłowe ustawienie się w łuku zębowym. Jeśli są ustawione poziomo lub ukośnie w kierunku siódemki, mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Przewlekle nawracający stan zapalny dziąsła jest jednym ze wskazań do usunięcia takiego zęba.

Zdarza się również, że ząb, który jest prawidłowo ustawiony (nie w kierunku sąsiedniego zęba) i ma miejsce w łuku zębowym, jest przykryty grubym dziąsłem, które uniemożliwia prawidłowe wyrznięcie takiego zęba. Lekarz stomatolog może wtedy podjąć decyzję o wycięciu tego dziąsła (nazywanego kapturem dziąsłowym) w znieczuleniu by umożliwić prawidłowe ustawienie zęba.

Jeśli występują dolegliwości bólowe, obrzęk lub szczękościsk, to jest to wskazaniem do jak najszybszej wizyty u stomatologa.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na Pani pytanie, chcielibyśmy zasugerować wizytę u stomatologa. W opisie dolegliwości wspomina Pani, że ząb mądrości, który nie rośnie prosto wywołuje wiele dolegliwości związanych z mową i jedzeniem. Ponadto pojawił się także ból ucha i migdałka oraz ból dziąseł. Te objawy wskazują na to, że ząb rośnie zapewne nieprawidłowo, co powinien stwierdzić lekarz stomatolog. Oglądając miejsce wyrastania zęba, jego kierunek oraz obraz gardła, migdałków i dziąseł będzie mógł stwierdzić, jak należy w takiej sytuacji postąpić. Jeśli będzie konieczne usunięcie tego zęba, to zapewne przeprowadzone zostanie przez specjalistę chirurga w znieczuleniu. Po zabiegu zwykle konieczne jest przyjęcie antybiotyku, aby zapobiec rozwojowi stanu zapalnego w jamie ustnej. Pacjent dostaje także silniejsze leki przeciwbólowe. Jeśli ząb nie zostanie usunięty, może dojść do wytworzenia się stanu zapalnego, wad zgryzu i tym podobnych. Dlatego też konsultacja lekarska jest w Pani przypadku tak ważna.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zeby

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba

https://portal.abczdrowie.pl/ketonal-dzialanie-przeciwwskazania-bez-recepty-dostepnosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.