Czy osoba z Hashimoto może jeździć samochodem?

Witam, słyszałem że po wielu latach leczenia hashimoto organizm może przerzucić się na nadnercza jak już nie ma co zwalczac. Jak często się to dzieje i czy jest to przeciwskazanie do prowadzenia pojazdów.

Lek. Paweł Szadkowski

Rozumiem, że chodzi Panu o autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu 2, czyli stan, kiedy współistnieją ze sobą niedoczynność tarczycy i niedoczynność kory nadnerczy oraz często cukrzyca typu 1. Jest to zespół występujący o wiele rzadziej, niż sama choroba Hashimoto. Zespół ten ujawnia się zwykle między 20 a 40 r.ż, 3-4 razy częściej u kobiet. Najczęściej zaczyna się od niedoczynności kory nadnerczy. Leczenie polega na substytucji hormonów tarczycy i kory nadnerczy. Można przy tym schorzeniu prowadzić pojazdy.