Czy osoba z widocznymi guzami na USG powinna udać się do endokrynologa?

Witam. Mam pewnego rodzaju problem i nie wiem jak z nim sobie poradzić. Nie jestem pewna do jakiego lekarza mam się udać z moim problemem. Czy ma to być endokrynolog czy też psychiatra. Mam 45 lat. Od kilku już lat cierpię na depresję. Jakiś czas temu miałam przepisane pewne leki przez lekarza, ale źle się po nich czułam i odstawiłam je. Starałam się radzić z moim problemem bez tabletek. Po jakimś czasie dostrzegłam, że mam lęki, lęki społeczne. Dwa miesiące temu zrobiłam sobie badania tarczycy i poszłam z wynikami do endokrynologa. Pomimo wyników tarczycy - w normie, okazało się przy badaniu USG, że mam zapalenie tarczycy - Hashimoto i pojedyncze guzy. Pani doktor przepisała mi Letroks 50 mg, kazała mi przyjść za 3 miesiące do kontroli i powiedziała, że stany lękowe i złe samopoczucie powinny minąć. Minęły 3 miesiące jest troszkę lepiej ale nie takiego efektu oczekiwałam. Nie wiem czy moje lęki są objawem choroby tarczycy czy depresji bądź nerwicy? A może powinnam odwiedzić psychiatrę i oprócz leków na tarczycę przyjmować też leki na depresję. Ponadto chcę zaznaczyć, że od ok 5 lat mam menopauzę. Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam. Katarzyna

Dzień dobry,

regulacja pracy tarczycy może jeszcze troszkę czasu zająć, więc efekt mijającej depresji może nastąpić później. Uważam, że warto się także zgłosić do psychiatry, który wdroży odpowiednie leki lub skieruje Panią do psychologa.

Przy chorobie tarczycy warto zadbać także o odpowiednią dietę - może się Pani skonultować z dietetykiem który zbilansuje Pani indywidualny jadłospis.

Pozdrawiam