Czy mam ponownie zgłosić się do endokrynologa?

Witam. Od kilku miesięcy mam wykrytą niedoczynność tarczycy i przyjmuje letrox 50. Przy ostatniej wizycie endokrynolog zauważył poprawę mojego zdrowia, mimo że nie brałam leku regularnie (czasem przyjmowałam 1/2 tabletki, czasem wcale). Chorobę tarczycy wykryto u mnie w tym samym czasie, gdy pojawiły się pewne objawy natury psychicznej. To właśnie przez narastające poczucie lęku i problemy ze snem zgłosiłam się do lekarza. Objawy te, mimo brania leku nie ustąpiły, a wręcz nasilały się stopniowo. Mimo wyrównania się poziomu tsh. Lek na tarczycę zaczęłam 3 miesiące temu brać w pełni regularnie, bo dowiedziałam się, że na ustanie objawów psychicznych potrzeba maksymalnie 6 miesięcy, przy czym ja przyjmuję lek od conajmniej 9 miesięcy. Jestem sceptycznie nastawiona do leku, lub do ustalonej dawki, bo gdy tylko go przyjmuję, odczuwam uczucie zimnej wody w głowie, niepokoju, który z każdym dniem się nasila, derealizacji oraz trudności ze snem. Czy w takiej sytuacji powinnam zgłosić się ponownie do endokrynologa/zbadać poziom hormonu tarczycy? Czy możliwe, że dawka jest za wysoka i z niedoczynności choroba tarczycy przeszła w nadczynność, lub wręcz przeciwnie, że jest za niska, by poprawić moj obecny stan psychiczny? A może dolegliwości wskazują na rozwój innej choroby? Z góry dziękuje za pomoc w trudnej sytuacji.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Bardzo współczuję Pani objawów natury psychicznej, o których Pani opowiedziała. Z pewnością nie są dla Pani łatwe.

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytania, zwłaszcza na odległość. Proponuję spojrzeć na Pani problemy całościowo, biorąc pod uwagę kilka aspektów.

* Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 regulują pracę niemal wszystkich narządów i układów w organizmie. W związku z tym, w przypadku ich niedoboru – objawy mogą być pozornie niepowiązane ze sobą i dotyczyć wielu aspektów funkcjonowania. Jednym z nich jest psychika, problemy z podwyższonym poziomem lęku, z pamięcią, koncentracją, nadwrażliwość emocjonalna – te wszystkie symptomy mogą występować w niedoczynności gruczołu tarczowego. Więcej może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie .

* Letrox jest lekiem zawierającym syntetyczny hormon tarczycy – tyroksynę. Suplementacja ma doprowadzić do wyrównania poziomu hormonu w organizmie tak, by mógł on poprawnie funkcjonować. Okres czasu, w którym ciało nasyca się hormonem i stabilizuje się jego poziom we krwi to około 3-4 tygodnie. Zatem częste zmiany dawek (czy przyjmowanie leku naprzemiennie) mocno zaburza ten proces, a wynik uzyskiwany w badaniu krwi może nie być miarodajny.

* Zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycy jest zmienne w czasie, dlatego po rozpoczęciu kuracji, należy co jakiś czas ponawiać badania, by na bieżąco orientować się, czy aktualna dawka jest właściwa.

Proponuję zatem wizytę u lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie na badania TSH oraz FT3 i FT4. Następnie z gotowymi wynikami konsultację u lekarza endokrynologa.

Niezależnie od powyższego, sugeruję kontakt z lekarzem psychologiem, by zorientować się, czy, niezależnie od problemów w pracy tarczycy, nie występują mechanizmy w Pani reagowaniu, które ograniczają dobrostan psychiczny. Możliwe jest, że doświadcza Pani jednocześnie symptomów fizjologicznych i trudności w radzeniu sobie z emocjami w życiu codziennym na tle wyuczonych schematów reagowania. Praca nad sobą, być może nawet w terapii krótkoterminowej, pomoże opanować przykre dolegliwości i połączenie dwóch sposobów wpływu: farmakoterapii i psychoterapii przyniesie Pani szybszą i głębszą ulgę. Czego serdecznie Pani życzę i pozdrawiam.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.