Witam serdecznie!
Bardzo współczuję Pani objawów natury psychicznej, o których Pani opowiedziała. Z pewnością nie są dla Pani łatwe.
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytania, zwłaszcza na odległość. Proponuję spojrzeć na Pani problemy całościowo, biorąc pod uwagę kilka aspektów.
* Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 regulują pracę niemal wszystkich narządów i układów w organizmie. W związku z tym, w przypadku ich niedoboru – objawy mogą być pozornie niepowiązane ze sobą i dotyczyć wielu aspektów funkcjonowania. Jednym z nich jest psychika, problemy z podwyższonym poziomem lęku, z pamięcią, koncentracją, nadwrażliwość emocjonalna – te wszystkie symptomy mogą występować w niedoczynności gruczołu tarczowego. Więcej może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie .
* Letrox jest lekiem zawierającym syntetyczny hormon tarczycy – tyroksynę. Suplementacja ma doprowadzić do wyrównania poziomu hormonu w organizmie tak, by mógł on poprawnie funkcjonować. Okres czasu, w którym ciało nasyca się hormonem i stabilizuje się jego poziom we krwi to około 3-4 tygodnie. Zatem częste zmiany dawek (czy przyjmowanie leku naprzemiennie) mocno zaburza ten proces, a wynik uzyskiwany w badaniu krwi może nie być miarodajny.
* Zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycy jest zmienne w czasie, dlatego po rozpoczęciu kuracji, należy co jakiś czas ponawiać badania, by na bieżąco orientować się, czy aktualna dawka jest właściwa.
Proponuję zatem wizytę u lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie na badania TSH oraz FT3 i FT4. Następnie z gotowymi wynikami konsultację u lekarza endokrynologa.
Niezależnie od powyższego, sugeruję kontakt z lekarzem psychologiem, by zorientować się, czy, niezależnie od problemów w pracy tarczycy, nie występują mechanizmy w Pani reagowaniu, które ograniczają dobrostan psychiczny. Możliwe jest, że doświadcza Pani jednocześnie symptomów fizjologicznych i trudności w radzeniu sobie z emocjami w życiu codziennym na tle wyuczonych schematów reagowania. Praca nad sobą, być może nawet w terapii krótkoterminowej, pomoże opanować przykre dolegliwości i połączenie dwóch sposobów wpływu: farmakoterapii i psychoterapii przyniesie Pani szybszą i głębszą ulgę. Czego serdecznie Pani życzę i pozdrawiam.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ta dawka Euthyroxu jest zbyt duża? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam zmienić lek na tarczycę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam złe samopoczucie w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Euthyrox 50 a skutki jego przedawkowania – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Jak to możliwe, że z niedoczynności mam nadczynność tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Letrox a skutki uboczne i wyniki badania TSH – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy moje objawy mają związek z przyjmowaniem Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy zauważę działanie leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego pojawiły się takie cienie w okolicach oczu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam wrócić do stosowania Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę
Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u
Fałszuje wyniki badań. "Wpędzanie zdrowego człowieka w chorobę"
- W krótkim czasie z niedoczynności zrobiła si