Dlaczego pojawiły się takie cienie w okolicach oczu?

Dzień Dobry. Od dłuższego czasu mam szarawo bordowe cenie w okolicach oczu, pod okiem jak i na powiece. Z początku myślałam że to resztki makijażu natomiast od długiego czasu nie robiłam makijażu a problem wciąż jest. Cztery lata temu miałam stwierdzoną niedoczynność tarczycy ale było to bardzo słabe i brałam leki natomiast była to najmniejsza dawka po roku lekarz powiedział że nie mam niedoczynności i mam nie brać już leków. Natomiast jakoś półtora roku temu znowu byłam u lekarza i powtórka, znowu lekka niedoczynność i leki. Od roku nie biorę leków ale na szyi mam szary ślad wokół całej szyi, niewiem czy ma to coś wspólnego że sobą. Lek to był Euthyroks jak dobrze pamiętam, 25.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią cienie pod oczami są jednym z objawów występujących przy niedoczynności tarczycy. Proszę zaobserwować, czy doświadcza Pani któregoś z pozostałych symptomów tego zaburzenia. Są to nadmiernie wypadające włosy, niska tolerancja zimna, sucha skóra (głównie na łokciach i kolanach), przybieranie na wadze, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią.

Euthyrox jest to sztuczna lewotyroksyna – odpowiednik hormonów tarczycowych. W sytuacji, gdy gruczoł tarczowy nie produkuje wystarczającej ilości, farmakoterapia tyroksyną pomaga wyrównać niedobory i funkcjonować organizmowi w prawidłowy sposób. Hormony tarczycy wpływają na pracę niemal wszystkich narządów i układów organizmu, dlatego w sytuacji, gdy jej praca zawodzi, pojawiają się bardzo różnorodne zaburzenia.

Bardzo ważne jest, jaka jest przyczyna niedoczynności, która wystąpiła w Pani wypadku, ponieważ istnieją choroby autoimmunologiczne, które powodują niszczenie tkanki tarczycy i farmakoterapia jest wówczas konieczna na stałe.

W sytuacji, gdy dwukrotnie już powtórzyła się sytuacja z tego typu problemami, należałoby co kilka miesięcy sprawdzać stan Pani tarczycy, chociaż przez oznaczenie poziomu TSH, a najlepiej również FT3 i FT4. Istotne jest również, czy w Pani rodzinie są osoby chorujące na tarczycę, gdyż problemy z jej działaniem bywają dziedziczne. Być może pomocne byłoby również wykonanie badania poziomu przeciwciał anty-TG i anty-TPO oraz USG tarczycy.

Sugeruję wykonanie pierwszych 3 z powyższych badań laboratoryjnych i z wynikami wizytę u lekarza specjalisty – endokrynologa.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Zachęcam też do przeczytania artykułów

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.