Dlaczego mam złe samopoczucie w ciąży?

Samopoczucie po potrojeniu dawki Letroxu Szanowni Państwo, jestem w pierwszej ciąży. Mam niedoczynność tarczycy i przyjmowałam Letrox 25. Podczas wizyty u Pani Endokrynolog poinformowałam oczywiście o ciąży oraz przedstawiłam najnowsze wyniki (tsh ok. 4). Pani Doktor zdecydowała nie o podwojeniu dawki, lecz potrojeniu do Letrox 75. W ostatnich dniach znacznie pogorszyło się moje samopoczucie, odczuwam zgagę (stan jak na permanentnym kacu), pojawiły się zaburzenia równowagi. Ponieważ jest to moja pierwsza ciąża, nie wiem czy to typowe dla ciąży, czy powiązać to należy z nową dawką leku? Czy to normalne, że organizm tak źle reaguje na nową sytuację?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Pani samopoczucie wskazuje raczej na zaburzenia endokrynologiczne niż mające związek z ciążą. Warto wiedzieć, że w ciąży symptomy niedoczynności tarczycy, takie jak wzmożone odczuwanie zimna, osłabienie, zmęczenie mogą się zintensyfikować. Na pewno są niepokojące i powinna Pani skontaktować się z endokrynologiem – być może konieczna jest korekta dawki hormonu. Proszę pamiętać, że reagowanie na sygnały wysyłane przez ciało w ciąży przy niedoczynności tarczycy jest bardzo ważne. Warto również wiedzieć, że sama ciąża i wywołana przez nią burza hormonalna bardzo silnie oddziałuje na gruczoł tarczycy, powodując nawet tymczasowe przejście ze stanu niedoczynności w nadczynność. To nie tylko może powodować prawdziwą huśtawkę samopoczucia ciężarnej, ale przede wszystkim wymaga, by ta była pod stałą kontrolą endokrynologa. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.