Czy partner zorientuje się, że to mój pierwszy raz?

Czy bardzo doświadczony seksualnie partner, zda sobie sprawę z tego że jestem dziewicą. Czy mężczyźni potrafią to fizycznie wyczuć, w trakcie stosunku?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli ma Pani na myśli to, czy partner wyczuje błonę dziewiczą podczas defloracji, to jest to mało prawdopodobne. Błona dziewicza to fragment błony śluzowej, która otacza wejście do pochwy. Jej kształt i grubość nie są stałe – pod wpływem estrogenów może stawać się coraz grubsza, ale też z biegiem czasu jej kształt może się zmienić. W rzadkich przypadkach błona dziewicza szczelnie pokrywa ujście do pochwy i przerwanie jej podczas stosunku płciowego jest niemożliwe – wówczas konieczny jest zabieg w gabinecie ginekologicznym. Częstsze są jednak przypadki, gdy błona jest właściwie niewyczuwalna, a jej przerwanie nie wiąże się ani z krwawieniem, ani z bólem. Przeważnie kobieta odczuwa dyskomfort (możliwe, że związany przede wszystkim z emocjami towarzyszącymi pierwszemu razowi), może wystąpić lekkie plamienie (choć nie musi). Zwłaszcza w przypadku kształtu półksiężycowatego, przerwanie błony dziewiczej może być niezauważalne dla żadnego z partnerów. Warto wiedzieć, że na poszerzenie otworu w błonie dziewiczej może mieć wpływ np. niewłaściwe używanie tamponów czy niektóre ćwiczenia fizyczne. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-blony-dziewiczej. Zatem zarówno kształt, jak i elastyczność tej fałdki błony śluzowej powodują, że nawet lekarze ginekolodzy nie zawsze są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy kobieta już rozpoczęła współżycie, czy też nie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.