Czy to przerwanie błony?

Wczoraj chłopak wsadzał mi palce. Miałam błonę dziewiczą. Zauważyłam śluz i odrobine krwi, dosłownie różowej dzisiejszego dnia. To przerwanie błony czy może jakieś uszkodzenie mechaniczne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że penetracja pochwy palcami doprowadziła do przerwania błony dziewiczej. Jest to stosunkowo częste zjawisko wbrew obiegowej opinii, że przerwanie błony dziewiczej może się dokonać tylko poprzez stosunek waginalny i że towarzyszy temu obfite krwawienie czy dotkliwy ból. Więcej o faktach i mitach związanych z błoną dziewiczą pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-blony-dziewiczej.

Hymen, czyli błona dziewicza, może mieć różny kształt – niekiedy kształt ten sprawia, że nawet głęboka penetracja nie prowadzi do defloracji w znaczeniu technicznym. Dodatkowo, należy pamiętać, że błona dziewicza jest tworem porowatym, a w zależności od takich czynników jak np. wiek czy stężenie estrogenów – może być gruba lub cienka, co przekłada się też na jej trwałość. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/blona-dziewicza.

Faktem jest, że w niektórych przypadkach do przerwania błony dziewiczej wystarczy niewłaściwa aplikacja tamponu lub zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Natomiast w skrajnych wypadkach błona ta jest tak gruba, że jej naturalne przerwanie, podczas zbliżenia intymnego, jest niemożliwe. Wówczas konieczny jest zabieg chirurgiczny w gabinecie ginekologicznym.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał wideo: https://portal.abczdrowie.pl/dziewictwo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.