Czy picie senesu raz w tygodniu byłoby bezpieczne dla zdrowia?

Czy mogę pić herbatę z senesu raz w tygodniu? Mam zaparcia, wypróżniam się 2-3 razy w tygodniu, ale prawnie nigdy w pełni, czuję, że coś w jelitach zostało i często towarzyszy mi ociężałość. Jem dużo błonnika, piję dużo wody, prawie codziennie chodzę na długie spacery po 7 km. Tak naprawdę jestem szczęśliwa gdy raz na jakiś czas dostanę biegunki np ze stresu, ponieważ tylko wtedy moje jelita są całe opróżnione. Próbowałam masaży brzucha, ćwiczeń brzucha, nic nie działa. Chcę zacząć pić herbatę z senesu, ale boję się, że wypłucze mi potas i inne związki z organizmu. Czy picie senesu raz w tygodniu byłoby bezpieczne dla zdrowia?
KOBIETA, 26 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

senes wykazuje właściwości przeczyszczające, więc zwiększa częstotliwość wypróżnień. Zaleca się jednak, aby napary z senesu pić maksymalnie 2-3 razy w tygodniu przez okres jednego lub dwóch tygodni.

Niestety trzeba zachować ostrożność i umiar ze względu na potencjalne skutki uboczne i ryzyko utraty składników odżywczych, takich jak potas. Z tego powodu zaleca się stosowanie naparów z senesu tylko na krótki okres czasu, aby złagodzić przejściowe zaparcia. Regularne picie senesu, nawet raz w tygodniu, może być zbyt częste i niekorzystne dla zdrowia.

Lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem bądź dietetykiem, aby znaleźć przyczynę problemów z zaparciami oraz opracować skuteczniejszy i bezpieczniejszy plan leczenia. Mogą to być zmiany w diecie, regularna aktywność fizyczna czy suplementacja. Być może wskazane byłoby także wykonanie badań diagnostycznych.

O tym, że herbatki z senesem mogą być niebezpieczne pisaliśmy w tekstach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/niebezpieczny-senes-w-herbatkach-odchudzajacych,

https://portal.abczdrowie.pl/herbatki-z-senesem-popularne-i-niebezpieczne-sprawdz-dlaczego-powinnas-unikac-naparu-z-senesem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.