Czy pierwsza tabletka antykoncepcyjna wzięta przed pierwszym dniem okresu może spowodować, że miesiączka w ogóle nie wystąpi?

Mam 24 lata. Od około 5 miesięcy przed planowanym terminem miesiączki występuje u mnie plamienie (brązowawy śluz). Pojawia się na około 4-5 dni przez planowaną miesiączką. Do tej pory cykle miałam regularne. Postanowiłam zacząć ponownie brać tabletki antykoncepcyjne (Y***). Wcześniej brałam je kilka miesięcy temu. Miałam ostatnio bardzo silne stresy, w związku z którymi prawie nic nie jadłam. Okres mi się spóźniał 6 dni, a w tym 6, dniu podczas stosunku pojawiła się krew. Byłam pewna, że to już w końcu ten wyczekiwany pierwszy dzień okresu, więc zażyłam pierwszą tabletkę tego dnia wieczorem. Potem jednak krwawienie się nie pojawiło, występują tylko brązowe plamienia takie, jak zwykle występowały przed okresem. Systematycznie o tej samej porze zażywam kolejne tabletki. Podejrzewam więc, że wzięłam pierwszą tabletkę za wcześnie. Nie wiem czy spodziewać się teraz miesiączki i czy kontynuować branie tabletek? Dodam, że zawsze regularnie chodziłam do lekarza, miałam robione usg, wyleczone zapalenie jajnika. Potem pojawiły się te plamienia, których nigdy przedtem nie miałam, jednak cykl miałam regularny.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne blokują występowanie krwawień menstruacyjnych, więc zmniejszenie obitości miesiączki czy jej całkowity zanik mógł być związany z przyjęciem tabletek.
Proponuję stosować regularnie tabletki. Jeśli ma Pani obawy co do dnia przyjęcia tabletek, proponuję stosować prezerwatywy przez pierwszy tydzień oraz wykonać test ciążowy (co najmniej 10 dni po stosunku).