Czy pierwsze objawy zespołu Tourette'a mogą pojawić się w wieku 16 lat?

Witam czy pierwsze objawy zespołu Tourentte'a mogą wystąpić po raz perwszy w wieku 16 lat ?

Szanowna Pani,

Syndrom ( Zespół) Gillesa de la Tourette’a jest chorobą tikową (pojawiają się liczne tiki ruchowe i werbalne), uwarunkowaną biologicznie - genetycznie, wrodzone zaburzenie neurologiczne. Pojawia się nagle między 2. a 15. rokiem życia – najczęściej u dzieci w wieku 7 lat. Symptomy to; zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość oraz utrudniona kontrola nad odruchami. Wiek 16 lat to okres adolescencji, faza znacząca, biorąc pod uwagę indywidualny przebieg tej fazy, możliwe, że pierwsze objawy pojawią się w wieku 16 lat. Jednak wymaga to szczegółowej diagnostyki. W tym wieku może być zaostrzenie choroby, z tendencją do utrzymywania się w dorosłości. Diagnostyczny jest początek objawów przed 18 rokiem życia i trwające ponad rok bez przerwy, kilka razy dziennie.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393