Czy Pimafufort przeszkadza w staraniach o ciążę?

Czy przyjmowanie (w formie maści) leków nitrocard i primafucort(przy zdiagnozowanej ostrej szczelinie odbytu) jest przeciwwskazaniem do starania się o ciążę jeszcze w obecnym cyklu, czy lepiej odłożyć to w czasie np. na kolejny cykl?Dodam, że zgodnie z zaleceniem leki mam przyjmować przez okres 5-7 dni. ,a dolegliwości nie są już w żadnym stopniu odczuwalne.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Szczelina odbytu jest to rana, która powstaje w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Objawia się ona jako piekący, ostry ból podczas oddawania stolca. Ból może utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet przez dłuższy czas.

Szczelina odbytu powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego, wirusowego, przewlekłych stanów zapalnych, a także wzmożonego napięcia mięśniowego. Występuje głównie u osób prowadzących siedzący tryb życia, podatnych na stres, kolarzy, u osób z alergiami pokarmowymi (mleko krowie), a także u kobiet po porodzie.

Dobrze, że zgłosiła się Pani do lekarza z tym problemem i występują pozytywne efekty leczenia. Jednakże radzilibyśmy wstrzymać się z planowaniem ciąży do momentu całkowitego wyleczenia schorzenia.

Lek, który Pani przyjmuje Nitrocard (jak podaje opis preparatu) nie należy przyjmować w trakcie ciąży. Pomimo że objawy ze strony szczeliny odbytu już ustępują, należałoby odczekać z planowaniem ciąży, jeśli niedawno przyjmowała Pani ten lek. Co do leku Pimafucort, może być on stosowany w wyjątkowych okolicznościach w ciąży, ale znów - proponujemy odczekać do całkowitego wyleczenia.

Oczywiście zachęcamy do kontaktu z lekarzem rodzinnym oraz ginekologiem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Lekarz na pewno podpowie, kiedy mogłaby Pani rozpocząć starania o dziecko.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

Natomiast odpowiedź na pytanie o podobnej tematyce może Pani znaleźć pod następującym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-objawy-swiadcza-o-nawrocie-szczeliny-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.