Czy plemniki mogą pozostawać na ubraniach?

Dzień dobry,zwracam się z prośbą i pomoc.3 tygodnie temu uprawialiśmy tzw.seks w ubraniach z chłopakiem. Ja byłam wtenczas kilka dni po miesiączce. Gdy chłopak doszedł zauważyliśmy,że zarówno jak na jego tak i na moich spodniach była plama.i moje pytanie brzmi. Czy plemniki mogły się przedostać przez 4 warstwy? Czy jest szansa na zapłodnienie ? Dodam jeszcze tylko,że we wtorek, 7.04 dostałam okres,który trwał 3 dni.byl bezbolesny,ale krwawienie było silniejsze,niż zazwyczaj. Na kilka dni przed byłam bardzo nerwowa. Ale żadnych innych dolegliwości związanych z miesiączką które mam zawsze nie zaobserwowałam. Moje miesiączki trwają zazwyczaj, ok.6-7 dni. Trochę się wystraszyłam po tej sytuacji. Proszę o szybką odpowiedź,pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, zdecydowanie nie jest to możliwe. Żeby doszło do zapłodnienia, konieczna jest penetracja. Plemniki nie są w stanie przedrzeć się przez warstwy ubrań. Tutaj może Pani dowiedzieć się więcej o plemnikach – ich budowie, żywotności oraz sposobie przemieszczania: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc. Poza tym ważny jest moment wytrysku w pochwie – mówiąc pokrótce kobieta musi znajdować się w odpowiednim momencie cyklu, żeby mogło dojść do zapłodnienia – dochodzi do niego do 48 godzin od owulacji. Nawiązując do Pani pytania o plemniki na ubraniach – jeśli nie dotrą one do szyjki macicy w ciągu kilku godzin po ejakulacji, giną. Poruszać mogą się we własnym ejakulacie. Dopiero w pochwie mają szanse na przetrwanie z uwagi na jej pH. Szczegółowo o mechanizmie zapłodnienia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.