Czy po kilku negatywnych testach mogę mieć pewność, że nie jestem w ciąży?

Witam serdecznie. Mam 53 lata testy płytowe na menopauzę pozytywne. Stosunek odbyłam miesiąc temu bez zabezpieczenia. Od 14 miesięcy nie mam miesiączek. Po14 dniach robiłam test i był negatywny i następne kilka wszystkie negatywne. Jednak albo psychika mi wysiada albo coś się dzieje. Czy po kilku negatywnych testach mogę wykluczyć ciaze. Dziękuję za uwage

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, zarówno negatywne wyniki testów ciążowych, jak i brak menstruacji przez ponad rok wykluczają ciążę oraz ryzyko zapłodnienia. Jeżeli ma Pani obawy mimo wszystko, proszę wykonać test laboratoryjny z krwi na obecność beta hCG – hormon wykrywany jest tylko w ciąży i jest to najbardziej czułe oraz pewne badanie. Z pewnością rozwieje Pani wątpliwości. O badaniu może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Natomiast jeżeli podejrzenia ciąży wynikają z pojawienia się pewnych dolegliwości, to warto skonsultować się z ginekologiem. Trudno domniemywać więcej po tak lakonicznym opisie, natomiast zdecydowanie ryzyko ciąży jest zerowe.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu na temat menopauzy: https://portal.abczdrowie.pl/menopauza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.