Czy po operacji przepukliny pachwinowej z wszyciem siatki mogę lecieć samolotem?

Dzień dobry, 18.09. mam operację przepukliny pachwinowej z wszyciem siatki. Czy po miesiącu od tego terminu będę mógł lecieć na miesiąc do Azji? Podróż z plecakiem ok. 15 kg.

Wojciech Jasnos

Szanowny Panie!

Biorąc pod uwagę fakt, że termin zabiegu jest w przyszłości na pewno będzie Pan się widział z operatorem (chirurgiem, który będzie przeprowadzał zabieg). Zawsze kiedy jest taka możliwość wszelkie wątpliwości i pytania należy kierować do operatora.
Stan po plastyce kanału pachwinowego z wszczepem nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem.

O dopuszczalny limit dźwiganego ciężaru powinien Pan zapytać swojego lekarza. W ośrodku, w którym ja pracuję wszystkie zalecenia dobieramy indywidualnie dla każdego Pacjenta. Uzależniamy je między innymi od wieku i stanu chorego, przebiegu operacji, śródoperacyjnej oceny tkanek budujących kanał pachwinowy.

Niektórzy lekarze nie zalecają dźwigania ciężarów przekraczających 5kg w okresie do 3 miesięcy po zabiegu, inni pozwalają na podnoszenie przedmiotów o masie do 10 kg po 2 miesiącach od zabiegu. Osobiście uważam, że plecak o masie 10 kg w pierwszym miesiącu po operacji może być zbyt dużym obciążeniem jednak nie tylko masa jest istotna. Ważna jest również technika dźwigania. Zachęcam do rozmowy na ten temat z operatorem po zabiegu.

Raczej po miesiącu od tego typu operacji nie ma co do tego przeciwwskazań, ale decydujące zdanie na ten temat musi mieć chirurg, który będzie Pana operował.