Czy po takim przyjęciu tabletek mogłam zajść w ciążę?

Dzień dobry miałam 7 dniowa przerwę na 8 dzien miałam wziąść tabletkę nie wzięłam tabletek na wyjazd wróciłam po 2 dniach i wzięłam pierwsza tabletkę w 10 dzień dotego byl stosunek w 10 dzień czy jest szansa na ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, niestety opisana przez Panią sytuacja wiąże się ze zmniejszoną ochroną antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza, że był to pierwszy tydzień po przerwie. W przypadku gdy zostanie zapomniana tabletka, należy niezwłocznie przyjąć ją – nawet jeżeli wiąże się to z zażyciem dwóch pigułek na raz. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Natomiast w przypadku pominięcia aż dwóch pigułek, powinna Pani zastosować dodatkową ochronę mechaniczną – w postaci prezerwatywy – aż do końca blistra. Współżycie w takiej sytuacji może być obarczona ryzykiem zapłodnienia, zatem w tej sytuacji warto po upływie 6 dni od zbliżenia wykonać badanie na stężenie beta hCG. Jeżeli wynik będzie pozytywny, należy niezwłocznie odstawić antykoncepcję hormonalną.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej na temat gonadotropiny kosmówkowej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.