Czy po tym incydencie ciąża jest prawdopodobna?

Pomiędzy mną, a moim partnerem doszło do zbliżenia, on doszedł na swój brzuch, ja wytarłam mu brzuch z nasienia husteczkami (trochę dotchnelam nasienia), zaraz po tym poszłam do toalety i tą samą ręka która wycierałam partnera, podcieralam się, czy jest możliwość zajścia w ciążę? Dodam, że biorę tabletki antykoncepcyjne, ale zapomniałam wziąć w 1 dniu tabletki, wzięłam na drugi dzień dwie na raz, a całe zdarzenie miało miejsce na 3 dzień. Czytałam, że w pierwszym tygodniu gdy pominęło się tabletkę trzeba uważac.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sądzę, by istniało jakiekolwiek ryzyko zajścia w ciążę w opisanej przez Panią sytuacji – przede wszystkim przeniesienie nasienia ręką do pochwy jest mało prawdopodobnym sposobem na zapłodnienie, a już na pewno niemożliwym, gdy ma to miejsce jakiś czas po stosunku i po wytarciu ręki chusteczką. Nawet jeżeli na Pani dłoni były resztki nasienia, to w takiej postaci jest wątpliwe, by plemniki przeżyły i miały możliwość zapłodnienia.

Natomiast, nawiązując do pominiętej tabletki, to jeżeli przyjęła Pani zapomnianą tabletkę przed upływem 12 godzin – nie ma powodu do obaw, jeśli zaś w ciągu maksymalnie 24 godzin – wówczas faktycznie wskazane jest dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne w ciągu kolejnego tygodnia. Szczegółowo tłumaczy tę kwestię nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Tyczy się to jednak stosunków waginalnych, gdyż, tak jak już pisałam, prawdopodobieństwo przeniesienia plemników w głąb dróg rodnych podczas podcierania się jest właściwie zerowe. Więcej o żywotności plemników pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.