Czy po zakończeniu leczenia zapalenia istnieją inne skuteczne metody pozbycia się woskowiny?

Szanowni Państwo. Byłem dzisiaj rano na drugiej próbie usunięcia woskowiny z uszu. W czwartek usunięto mi ją częściowo, odsysali ją jakimś takim "odkurzaczem". Było to dość bolesne, więc przerwano i dostałem zalecenie stosowania oleju parafinowego i ponownej wizyty dzisiaj. Znowu ten "odkurzacz", ale tym razem ból nie do wytrzymania. Zabieg został przerwany. Kilka godzin po zabiegu ból się utrzymywał, nadal się utrzymuje. Na pogotowiu dostałem antybiotyk Infalin duo w kroplach do uszu (rzecz się dzieje za granicą), rozpoznanie: H60.9 Otitis externa NS; H61.2 czop woskowinowy. Lekarz nie był zbyt rozmowny, a i pewna bariera językowa była. Chciałbym prosić o odpowiedź 1) czy po zakończeniu leczenia zapalenia istnieją inne skuteczne metody pozbycia się woskowiny, jakieś krople czyszczące lub spray do uszu; wiem że takie istnieją, ale czy mają sens w moim przypadku 2) jak długo po antybiotyku będę mógł zacząć chodzić pływać w basenie. Dziękuję z góry za odpowiedź.

W takim przypadku zwykle lepiej jest udać się jednak do laryngologa niż próbować samemu ponieważ może się ponownie wytworzyć stan zapalny ucha zewnętrznego i będzie znowu problem
Na basen można udać się po zakończeniu leczenia oraz prawidłowym oczyszczeniu całej woskowiny która zalega w przewodach słuchowych zewnętrznych i złuszczony w naskórku W innym przypadku może dojść do obrzęku stanu zapalnego ucha zewnętrznego i zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego