Czy po zastosowaniu sterydów można wrócić do figury z przed kuracji?

Dzień dobry chciałam się dowiedzieć czy po przyjmowaniu sterydów w szpitalu a podalawali mi co kawałek w zastrzykach jestem cała spuchnieta i mam duży brzuch czy kiedyś wrócę do tego zanim brałam sterydy? Albo co mogę zrobić

Witaminy w ciąży

Dzień dobry,

Jeśli leczenie było jedynie przejściowe i nie otrzymała Pani zalecenia przewlekłego stosowania glikokortykosteroidów, powrót do sylwetki sprzed leczenia, jest możliwy. Aczkolwiek według starej zasady, którą zapewne Pani doskonale zna - najczęściej dużo łatwiej jest przybrać na wadze, niż schudnąć. Teraz właściwie to od Pani zależy jak szybko będzie Pani wracała do "starej formy". Proszę zadbać o odpowiednią dietę oraz regularną aktywność fizyczną, co pozwoli Pani szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Gdyby redukcja masy ciała szła opornie, warto wówczas sprawdzić, czy nie ma Pani insulinooporności, a w razie potrzeby proces redukcji masy ciała wspomóc farmakologicznie pod okiem Pani lekarza.

Trzymam kciuki za efekty i pozdrawiam Panią serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog

Witam , nie znam powodów podawania sterydów , ani obecnego stanu Pani zdrowia - nie jestem więc w stanie udzielić autorytatywnej odpowiedzi! Prosze omówić temat z lekarzem zlecającym sterydy!!!!! z.żurawski