Odpowiednia waga dla 22-latki

Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Ile powinna ważyć dziewczyna w wieku 22 lat o wzroście 150cm? Oczywiście widziałam przedziały normy wskazywane w kalkulatorach BMI, jednak zależy mi na opinii eksperta, jaka waga byłaby najodpowiedniejsza, pod względem zdrowotnym(zwłaszcza że mam problem z pcos i wysokim testosteronem) i estetycznym.

Witam,

Jeśli ma Pani PCOS, to istnieje duże prawdopodobieństwo insulinooporności. Wówczas zaleca się redukcję masy ciała (celem redukcji insulinooporności) , a więc korzystnym dla Pani BMI byłoby BMI w zakresie 19-21, czyli masa ciała średnio około 45 kg - BMI =20. Nie powinna Pani jednak "zejść"" z masą ciała poniżej BMI = 18,5, gdyż jest to już niedowaga, która niekorzystnie odbija się na organizmie - zaburzenia metaboliczne (np. zaburzenia miesączkowania, negatywny wpływ na kości itd.)

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz