Czy podane objawy są wskazaniem do zabiegu operacyjnego?

Witam, Czy istnieja wskazania do zabiekugu operacyjnego? przy silnym bolu nóg i dolnej części pleców( miernie odpowiedź na leczenie farmakologiczne),objaw Lasegue'a obustronnie dodatni (ok 30 stopni), zaburzenia czucia koczyny prawej. Badanie MR kręgosłupa L/S wykonano w sekwencjach SE, FSE w obrazach T1-zal, T2-zal, STIR,T1 fsat,T1 fsat kontrast w płaszczyznach osiowych, strzałkowych. Ostatnią dobrze wyodrębnioną przestrzeń międzykręgową przyjmuję za L5/S1. Stożek rdzenia na wysokości L2,bez zmian ogniskowych Lordoza lędźwiowa spłycona.Zmiany zwyrodnieniowe płytek granicznych trzonów na poziomie L5/S1 typu I i II wg Modica. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze pod postacią osteofitozy krawędziowej na powierzchniach trzonów kręgowych oraz w stawach międzykręgowych. Dehydratacja krążka międzykręgowego L4/5/S1. L3/4-niewielkie uogólnione uwypuklenie krążka międzykręgowego L4/5-uogólnione uwypuklenie i centralna szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego z lewoboczną lateralizacją z uciskiem worka oponowego,z uciskiem lewego korzenia nerwowego,modelowaniem prawego nerwu rdzeniowego L5/S1--uogólnione uwypuklenie i centralna szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, z uciskiem worka oponowego,obu korzeni nerwowych,niewielkim zwężeniem obu otworów międzykregowych,modelowaniem nerwów rdzeniowych w odcinkach otworowych Cechy obrzęku i wzmocnienia kontrastowego: szpiku kostnego w okolicy nierównej blaszki granicznej dolnej kręgu L5,uszkodzonego pierścienia włóknistego krążka m/kręgowego L5/S1 w obrębie przepukliny,wzdłuż obu nerwów rdzeniowych S1 w odcinkach otworowych,więzadła podłużnego tylnego na wys L5/S1

Lek. Michał Lenard

Pani objawy i wyniki badań mogą być wskazaniem do wykonania zabiegu, ale ostateczną decyzję powinien podjąć neurochirurg po ocenie zarówno opisu, jak i samego wyniku badania MR. Pozdrawiam!