Czy podczas karmienia piersią można jeść miód?

Witam. Czy podczas karmienia piersią ( miesięczne dziecko) można jeść miód? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Podczas laktacji należy ograniczać spożywanie pewnych produktów. Dieta kobiety ma istotny wpływ na zdrowie dziecka. Na niektóre składniki spożywcze należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż wszystko co zje matka dostaje się do organizmu dziecka.

Jeśli chodzi o spożywanie miodu podczas karmienia piersią nie ma istotnych przeciwwskazań. Jednak nie zawsze jest to zalecane podczas laktacji.

Miód jako zamiennik cukru często jest stosowany jako produkt leczniczy. Zawiera wiele cennych składników odżywczych taki jak: fosfor, cynk, magnez, witaminy z grupy B, potas oraz substancje antybakteryjne i antywirusowe. Produkt ten ze względu na swoje właściwości często jest stosowany jako zamiennik niektórych leków.

Nie wszystkie osoby powinny spożywać miód. Do tej grupy zaliczani są alergicy. Dzieje się tak ze względu na obecność w tym produkcie pyłków kwiatów i traw.

Podczas laktacji nie jest zalecane spożywanie miodu przez kobiety, które mają alergie, zwłaszcza wziewne.

Jeśli doszło do konsumpcji miodu przez matkę (również na nic nieuczuloną) należy obserwować reakcję i zachowanie dziecka. Czasami u niemowlęcia mogą pojawić się takie objawy jak: biegunka czy wysypka. Dodatkowo trzeba pamiętać, że powinno się spożywać miód pasteryzowany.

Istotny jest fakt, iż, miodu nie powinno spożywać dziecko, które nie ukończyło 12 miesiąca życia. Wynika to z obecności w miodzie bakterii Clostridium botulinum, która może wywołać zakażenie laseczką jadu kiełbasianego.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z dietetykiem lub lekarzem pediatrą, który określi ryzyko spożycia miodu podczas laktacji.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/miod-w-ciazy

https://parenting.pl/rodzaj-miodu-a-choroba-jaki-miod-wybrac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.