Czy poszerzenie przestrzeni podtwardówkowych wymaga leczenia operacyjnego?

Gdy syn miał 6 miesięcy stwierdzono u niego poszerzenie przestrzeni podtwardówkowych (12 mm), zalecono zrobienie powtórnego usg za 6 tygodni, wtedy były już powiększone do 14mm, obecnie rozmiar główki ma 47,5cm. Otrzymaliśmy skierowanie do neurochirurga dziecięcego ale niestety terminy wizyt nawet prywatnie są bardzo długie. Jak będzie przebiegało leczenie? operacja? czy możemy zrobić jakieś badanie by przyspieszyć ewentualne leczenie?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Proponuje udac się do lekarza neurologa lub zgłosić się na izbę przyjęć szpitala gdzie jest oddział neurochirurgii dziecięcej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty