Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinienem zmienić lekarza?

Problemy z prostatą (częste, krótkie mikcje,cienki strumień,niepełne opróżnianie pęcherza,bez zarywania nocy) mam od wielu lat. 10 lat wstecz miałem zabieg hipertermii.Trochę pomogło no i oczywiście brałem różne najnowsze leki dostępne na receptę. Trwało to kilka lat. Zmieniłem lekarza. Od 4 lat biorę DOXAR .Mimo to prostata cały czas się powiększa i rośnie PSA. Rok temu przy wyniku 6,57 zrobiłem biopsję stercza - wynik był ujemny.Po tym badaniu w przeciagu 6 miesięcy prostata powiększyła się o kolejne 11 mm i PSA urosło do 9,08.Obecnie 3 miesiące temu zrobiłem kolejna biopsję stercza i wynik również był negatywny i od 3 miesięcy razem z DOXAREM biorę również LIFIN.Na własną rękę zrobiłem badanie moczu na komórki rakowe z wynikiem ujemnym. Męczy mnie ta niewiedza skąd się bierze ten wynik PSA ( kilka dni temu badanie wykazało 8.53 ), czy mój lekarz ogranicza badania tylko do problemu i okolic samej prostaty a może jest jeszcze coś innego co ma na to wpływ i powinienem zrobić bardziej szczegółowe badania również innych organów? Pozdrawiam i proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Szanowny Panie,

PSA to tzw. swoisty antygen sterczowy. Podwyższony poziom najczęściej ma związek z chorobą gruczołu krokowego.
Poza rakiem prostaty jego wzrost może być obserwowany także w przypadku raków nadnerczy, pęcherza moczowego, nerki, jelita grubego, wątroby , jajnika.

Jednak, co szczególnie warte podkreślenia, PSA "rośnie" również w stanach nienowotworowych. Należą do nich przede wszystkim: zapalenie, łagodny rozrost i uraz stercza( w tym biopsja, badanie per rectum), a nawet po ejakulacji.

Zatem, jak Pan widzi, nieprawidłowy wynik PSA nie musi świadczyć o raku. Oczywiście zawsze należy zachować tzw. "czujność onkologiczną", gdyż bardzo ważne jest wczesne wykrycie ewntualnego nowotworzenia.
Pan zachowuje tę czujność monitorując PSA oraz regularnie wykonując biopsję.
Przyjmuje Pan również odpowiednie leczenie.

Proszę pamiętać, że ma Pan prawo do wyczerpujących informacji na temat swojego stanu zdrowia , a także postępowania lekarskiego w stosunku do swojej osoby, więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy prosić o wyjaśnienie.

Jeśli czuje Pan taką potrzebę może Pan zawsze zasięgnąć porady/opinii/konsultacji innego lekarza.

Najważniejsze by był Pan objęty regularną opieką lekarską.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy