Czy powinienem zrobić test w kierunku HIV?

Witam. Leżałem w szpitalu z powodu zakażenia Covid. Opieka medyczna była najlepsza pod słońcem, ale stan szpitala pozostawiał wiele do życzenia. Próbowałem jakoś się myć w tych warunkach, ale ślady krwi w brodziku odstraszały więc postanowiłem umyć genitalia w umywalce. Podczas owego mycia dotknąłem członkiem (z podwiniętym napletkiem) ceramiki od umywalki. Był kontakt ceramiki bezpośrednio z ujściem cewki moczowej. Od razu wymyłem żelem do mycia, ale nie będę ukrywał że jestem teraz przestraszony czy przypadkiem nie złapałem HIV. Dodam, że na sali było jeszcze dwóch Panów, którzy pluli wydzielinami do umywalki. Bardzo proszę o odpowiedź czy rzeczywiście mam się czego obawiać? Może powinienem zrobić test w kierunku HIV?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakażenie wirusem HIV następuje poprzez kontakt błony śluzowej bądź uszkodzonego naskórka z krwią chorego lub jego wydzielinami, takimi jak: płyn preejakulacyjny, sperma czy wydzielina z pochwy. Wspomina Pan, że inni pacjenci pluli do umywalki. Na szczęście ślina nie jest materiałem zakaźnym. W związku z powyższym nie ma Pan powodów do obaw.

Największe zagrożenie stwarzają niezabezpieczone kontakty seksualne oraz używanie zanieczyszczonych igieł. Nie ma możliwości zarażenia się HIV drogą kropelkową, dlatego nie zarazi nas pocałunek, kaszel, dotyk, uścisk dłoni czy korzystanie z tych samych naczyń.

Po kliknięciu w poniższe linki zostanie Pan przeniesiony do podobnych pytań, przy których już pojawiły się odpowiedzi specjalistów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-hiv-mozna-sie-zarazic-przez-sline, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zakazenia-hiv-poprzez-sline.

Jeśli chce Pan wiedzieć, jak wygląda sytuacja z wirusem HIV w naszym kraju zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.