Czy powinnam jednak przyspieszyć swoją wizytę u ginekologa?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące plamień przed skończeniem opakowania tabletek antykoncepcyjnych. Od 5 lat stosuję tabletki Jeanine, a od roku przyjmuję tabletki w schemacie ciągłym: 4 opakowania, a po nich 7 dni przerwy. Wiem, że są one możliwe, jednak czytałam, że zwykle pojawiają się na początku ciągłego przyjmowania antykoncepcji. Po raz pierwszy mam brązowe plamienia przed końcem 4 opakowania (przy stosowaniu 21 7, też nigdy tego nie doświadczyłam). Pojawiły się one 1,5 tygodnia przed końcem opakowania, a 2 tyg przed krwawieniem z odstawienia. Plamienia wyglądają jak te na początku/końcu krwawienia z odstawienia, raczej delikatne i nie są ciagłe tylko przy podnieceniu się pojawiają się z zwykłą wydzieliną/wypróżnianiu się. Trwają już czwarty dzień. Nie pominęłam żadnej tabletki, ani też nie miałam dużych wahań w godzinie przyjmowania tabletek, maksymalnie była to 1h. Zmienił się za to trochę mój tryb życia, tydzień przed pojawieniem się plamień zaczęłam pracę, która jest dla mnie wymagajaca fizycznie i stresowałam się trochę nią. Czy tabletki zachowują swoje właściwości przy pojawieniu się plamienia? Nie uprawiałam jeszcze seksu penetracyjnego, tylko oralny/była robiona palcówka, jednak jestem praktycznie pewna, że w żadnym przypadku poszczególne czynności seksualne nie następowały od razu po sobie, a pieszczoty, które mój partner robił mi, były w odstępie godziny/dwóch od tych, które ja dawałam partnerowi. Czy jest jakieś ryzyko ciąży? Choruję również na PCO. Czy jeśli nie mam innych objawów powinnam przyspieszyć swoją wizytę u ginekologa? Mam ją już od dawna zaplanowaną na początek września.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się brązowe plamienia. Czasem są one wynikiem nieodpowiednio dobranych tabletek, oznaką rozwijającej się infekcji, jak i mogą występować na skutek wahań hormonalnych. Brązowe plamienia nie są wyznacznikiem działania antykoncepcji. Jeśli więc pojawią się, antykoncepcja nadal działa.

Jeśli to jednorazowy incydent, to najprawdopodobniej nie powinna mieć Pani powodów do obaw. Gdyby jednak sytuacja się powtarzała należy udać się do ginekologa. W opisanej przez Panią sytuacji ryzyko zajścia w ciążę jest bliskie zeru.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-daylette, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-spowodowane-sa-mocne-plamienia-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.