Czy powinnam poddać się operacji wycięcia i jakie dodatkowe badania wykonać?

Kobieta, 35 lat. W październiku 2007 r. rozpoznano u mnie w płacie prawym nadpowięziowo guzek hypoechogeniczny z uwapnieniami 7,5*8 mm. W grydniu 2009 wykonałam kontrolne usg, wynik: tarczyca prawidłowej wielkości: prawy płat 42*13*13 mm, vol. 4 ml, lewy 39*14*10, vol. 3 ml, cieśn. 3 mm. W prawym płacie obecne hypoechogeniczne ognisko ze wzmożonym centralnym unaczynnieniem wielk. 9*4 mm - wskazana BACC, obok torbiel o śr. 3 mm, w dolnym biegunie płata lewego torbielowate ognisko o śr. 4 mm, bez cech unaczynnienia. Wynik biospsji: ocena komórek pęcherzykowatych tarczycy bez zmian ANTYPII, treść krwisto-białkowa. Wyniki dotychczasowych badań tsh 3: październik 2007 - 1,64; luty 2008 - 1,23; maj 2008 - 0,969; marzec 2009 - 0,714; grudzień 2009 - 0,606. Objawy: wzmożone pocenie nocne, zwłaszcza przed okresem, wieczne uczucie zimna, nawet w środku lata. Jakie dodatkowe badanie mogłabym wykonać, które pozwoliłyby wykluczyć raka pęcherzykowatego? Czy powinnam usunąć tę zmianę? Pozdrawiam, czekając na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis BACC wskazuje na łagodny charakter zmiany, lecz w diagnostyce raka pęcherzykowego tarczycy nie jest to 100% metoda, taką pewność daje badanie histopatologiczne materiału uzyskanego podczas operacji. Dlatego też ocenia się ryzyko zmiany nowotworowej na podstawie pewnych właściwości guzka widocznych w usg, zmian jego wielkości, charakteru, na podstawie wywiadu (niepokojące objawy) i wyników badań podstawowych, wywiadu rodzinnego i wtedy, w zależności od oszacowanego ryzyka nowotworu, ustala się wskazania do operacji.

U Pani to ryzyko nie wydaje się duże, guzek niewiele się powiększył na przestrzeni 3 lat, nie ma wzmianki o powiększonych węzłach chłonnych i innych cechach wskazujących na proces złośliwy. Ja jednak nie mogę się wypowiedzieć, co powinna Pani zrobić, gdyż decyzja należy do endokrynologa(najlepiej wykonującego usg), radzę udać się do dobrego specjalisty od chorób tarczycy.

Pozdrawiam.