Czy powinnam przestać karmić?

Witam jestem w 20 tyg ciąży, szyjką zaczęła się skracać lekarz przepisał luteinę dopochwowo, ale karmię jeszcze piersią starszego syna czy w tym przypadku powinnam go odtsawic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przeważającej większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią w trakcie kolejnej ciąży – pod warunkiem, że nie stanowi to dla niej zagrożenia.

Tak jednak może być w Pani przypadku. Podczas karmienia dochodzi do nagłego wyrzutu oksytocyny (ten sam hormon uwalniany jest podczas orgazmu), która może powodować nieznaczne skurcze macicy. Zazwyczaj są one zbyt słabe, by przed 38. tygodniem doprowadzić do skracania szyjki macicy.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Niekiedy jednak karmienie piersią może być dodatkowym czynnikiem zagrażającym skracaniem szyjki macicy – wówczas należy podjąć środku bezpieczeństwa w postaci rezygnacji z karmienia piersią.

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy powinna Pani odstawić dziecko od piersi – na ten temat powinna Pani porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę. Niemniej szczególnie alarmujące jest pojawienie się w trakcie karmienia piersią bólu podbrzusza, skurczy czy plamień. To jest ewidentny znak, że należy zatrzymać laktację.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.