Czy powinnam się martwić następującymi objawami?

Objawy, jakie u mnie występują: dolegliwości bólowe głowy, omdlenia z utratami przytomności od kilku lat (dodatni Tilt Test), ogólne osłabienie, senność, zawroty głowy, drżenie mięśni, wypadanie włosów. Czterokrotnie wykonane badanie EEG wykazało fale delta o najwyższej amplitudzie w okolicach czołowych. 1x utrata przytomności z drgawkami. W badaniu neurologicznym: przytomna, w prawidłowym, logicznym kontakcie, pronacja pkg, niedowidzenie w dolnych kwadrantach po stronie lewej, objaw Babińskiego po prawej. Wykonano badanie MR, które nie wykazało zmian ogniskowych OUN. Dodam, że jestem kobietą i mam 18 lat.Czy takie objawy mogą sugerować jakąś chorobę?

Redakcja abcZdrowie

Podała Pani szereg objawów, lecz bez dokładnego zebrania wywiadu nie sposób postawić diagnozę. Czy była Pani konsultowana okulistycznie? Czy zaburzenia widzenia były przejściowe, czy utrzymują się stale? Czy podczas badania rezonansu magnetycznego głowy podawano kontrast? Badanie z kontrastem jest dokładniejsze niż bez kontrastu i zwłaszcza w niejasnych przypadkach warto rozważyć podanie kontrastu.

Czy kiedykolwiek w przeszłości była Pani ukąszona przez kleszcza (różne objawy neurologiczne mogą pojawiać się w przypadku np. neuroboreliozy). Celem uzupełnienia diagnostyki neurologicznej warto rozważyć powtórne wykonanie badania rezonansu magnetycznego głowy (tym razem z kontrastem), a także wykonać nakłucie lędźwiowe i pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy na badania w kierunku prążków oligoklonalnych i neuroboreliozy – prawidłowe wyniki tych badań wykluczą obecność procesu demielinizacyjnego (takiego jak np. stwardnienie rozsiane) oraz neuroboreliozy.

Jednak objawy u Pani występujące niekoniecznie muszą wiązać się z poważną chorobą neurologiczną, mogą też wynikać np. z zaburzeń internistycznych (tj. zaburzeń czynności tarczycy, anemii, zaburzeń rytmu serca). Poza tym dodatni Tilt test, czyli test pochyleniowy, wskazuje na występowanie tzw. omdleń wazowagalnych.