Czy powinnam się z nią wybrać do ginekologa?

Witam, moja córka ma za 4 miesiące 15 lat i nadal nie dostałam pierwszej miesiączki. Ma 170 wzrostu i około 43 kg wagi. Rozwija się prawidłowo i zaczęłam dojrzewać w wieku 11 lat. Czy powinnam się z nią wybrać do ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam, miesiączka powinna pojawić się między 10 a 14 rokiem życia. Czynnikiem, który o tym decyduje są m.in. hormony, waga, ogólny stan zdrowia, ale też uwarunkowania genetyczne. Wskazówką dla Pani może okazać się data Pani pierwszej miesiączki. Pierwszą menstruację poprzedza tzw. skok pokwitaniowy, który dotyczy i chłopców, i dziewczynek. Jego pierwszym objawem u dziewczynek są rozwijające się piersi, później także pierwsze pojawiające się owłosienie – pach, łona. Około dwa lata od momentu, kiedy zaczęły rosnąć piersi, powinna pojawić się menstruacja. Po więcej szczegółów odsyłam do jednego z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy. Teoretycznie, Pani córka ma jeszcze czas – jeśli do 16 roku życia nie dostanie pierwszej miesiączki, warto wybrać się do ginekologa lub endokrynologa. Więcej w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-okresu-miesiaczka-objawy-pierwszej-miesiaczki-pms. W praktyce jednak, jeśli coś Pani niepokoi, warto skonsultować to z lekarzem POZ. Być może warto wykonać podstawowe badania córce oraz sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija i nie ma np. niedowagi, a co za tym idzie – czy nie została zaburzona równowaga hormonalna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.