Czy pierwsza miesiączka w wieku 10 lat jest normalna?

Córka w wieku 10 lat dostała miesiączkę czy to normalne i czy nic jej nie grozi

Redakcja abcZdrowie

Witam, średnio pierwsza miesiączka pojawia się około 13. roku życia, nie jest to jednak regułą, bo na ten moment ma wpływ kilka czynników. Między innymi wzrost i waga, a także... geny. Być może w podobnym wieku po raz pierwszy miesiączka pojawiła się u Pani. Nawiązując do Pani pytania, miesiączka może być powodem do zmartwień, gdy pojawi się przed 10. rokiem życia. Wówczas należy udać się do ginekologa lub endokrynologa. O tym może Pani przeczytać w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-miesiaczka-czy-moze-sie-pojawic-w-wieku-8-lat. Wiele informacji o pierwszej miesiączce znajduje się również tu: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy. Co ciekawe, zgodnie z teorią jednego z ginekologów, estrogen jest ściśle powiązany z komórkami tłuszczowymi, więc jeżeli pierwsza miesiączka pojawi się wyjątkowo wcześnie, oznacza to, że waga dla wieku dorosłego została osiągnięta wcześniej. Może to być sygnałem ewentualnego ryzyka późniejszej otyłości. Po szczegóły zapraszam tu: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-ma-ogromne-znaczenie. Inna teoria mówi o związku stężenia witaminy D we krwi z czasem pierwszej miesiączki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.