Czy powinnam się zgłosić od razu do ginekologa?

Witam, od kilku dni mam bardzo bolesne skurcze. Ból typowo miesiączkowy, ale znacznie bardziej nasilony niż zwykle. Ból jest ostry, nagły, paraliżujący. Czasem towarzyszy mu uczucie parcia i ustępuje całkowicie dopiero wtedy, gdy skorzystam z toalety. Czasem mam wrażenie, że ból promieniuje od jajników na tyłek. Miesiączki spodziewam się za mniej więcej dwa tygodnie. Chciałabym wiedzieć, czy powinnam się zgłosić od razu do ginekologa, czy lepiej do lekarza rodzinnego? Nie jestem pewna, czy problem jest natury ginekologicznej, czy to coś z jelitami? Czy to może być endometrioza?
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Na podstawie opisu trudno stwierdzić, z czego wynika ten objaw. Wspomniane przez Panią skurcze mogą bowiem sygnalizować wiele różnych chorób, które wymagają spojrzenia z różnych perspektyw. Oczywiście może Pani w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje Panią do specjalistów.

Radzimy także udać się do ginekologa, aby przebadać się pod kątem schorzeń narządów intymnych. Z pewnością lekarz zaleci wykonanie badania usg. Jeżeli specjalista wykluczy schorzenia jajników czy też inne choroby o podłożu ginekologicznym, należy poszukać dalszej przyczyny problemu.

Taki objaw może sygnalizować także problemy z układem moczowym. Nierzadko wskazuje także na zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, np. w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. W tym przypadku warto byłoby rozszerzyć konsultacje o urologa oraz gastrologa. W diagnostyce Pani problemu pomocne może być m.in. usg jamy brzusznej. Proszę nie odwlekać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej skonsultować z nim problem i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby nie doszło do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi udzielonych przez ekspertów portalu abcZdrowie.ppl na pytania zadanie przez innych użytkowników serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-skurcze-brzucha-co-mi-dolega

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-podbrzusza-a-skurcze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-podbrzusza-i-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.